System TIMATE umożliwia monitorowanie dużych powierzchni hal o dowolnej budowie stosunkowo niewielką liczbą centralek. Centralki instaluje się co 30 metrów pod sufitem hal produkcyjnych lub w miejscach, gdzie przebywają pracownicy, w tym w biurach. Dzięki dużej pojemności sieci radiowej TIMATE może obsługiwać setki pracowników naraz w każdej hali. Pracownicy noszą karty TIMATE, które co minutę przekazują do systemu poprzez centralki informacje o czasie pracy i lokalizacji pracowników.
System umożliwia planowanie czasu pracy lub pobieranie harmonogramów z zewnętrznych systemów poprzez API. Harmonogramy dostarczane są do dużej liczby pracowników rozproszonych w halach produkcyjnych, umożliwiając pracę zmianową, nocną i rozliczanie nadgodzin. System wspomaga rejestrowanie czasu efektywnego (spędzonego np. na produkcji) i nieefektywnego (np. przezbrajanie stanowiska). Wszyscy pracownicy w biurach i kierownicy też mogą używać kart TIMATE.
Karta TIMATE ma funkcje obsługi zadań i komunikacji, które przy odpowiedniej integracji za pomocą API mogą wspomagać działanie podstawowych procesów produkcyjnych. Karta wspiera delegowanie pracownikom zadań, takich jak zalecenia produkcyjne. Może odbierać i wysyłać komunikaty, które wyświetlane są na ekranie karty i sygnalizowane dźwiękiem (brzęczyk) oraz diodą powiadomień (kolorowa dioda LED RGB). W ten sposób można przekazywać proste polecenia pracownikom w czasie przebiegu procesów produkcyjnych i uniknąć konieczności posiadania i używania smartfonów w pracy.
TIMATE umożliwia powiązanie premii finansowej dla pracownika z oceną pracy. Premia zależy od oceny w jednym z pięciu obszarów. Oceniane są: czas pracy, wykorzystanie czasu pracy, zachowanie bezpieczeństwa, wykonanie zadań i osiąganie wyników. Aby oszacować wyniki pracy, wyliczany jest wskaźnik efektywności związany z liczbą operacji produkcyjnych na efektywną godzinę. TIMATE może być integrowany z systemami do zarządzania produkcją, aby pobrać poprzez API informacje o liczbie wykonanych jednostek produkcji i codziennie przedstawić wynik oceny na karcie pracownika. Pozytywna ocena może wpływać na zwiększenie premii motywującej do pracy.
Z TIMATE możliwa jest obsługa hal, które maja wiele wyjść i skomplikowany układ. Klasyczny system wymagający czytników zawiedzie w takim przypadku, ponieważ trudno go instalować i używać przy każdym przejściu – wyjściu z hali. Z TIMATE nie trzeba budować czytników, bramek, kołowrotków i stosować uciążliwych procedur organizacyjnych. TIMATE bezobsługowo i automatycznie rejestruje czas pracy, zapobiegając nadużyciom.
TIMATE automatyczne wykrywa i rozlicza przerwy w pracy, dzięki temu zapewnia pracownikom dostęp do należnej przerwy. Jednocześnie wskazuje, kiedy występują przestoje, które mogą być spowodowane błędami w organizacji pracy(np. opóźnieniem w dostarczaniu towaru). Wykorzystanie czasu pracy można optymalizować w sposób ciągły.
Jedna karta może działać w wielu obiektach produkcyjnych w ramach jednej firmy. Karta jest respektowana w wielu halach, budynkach biurowych i na otwartych placach wewnątrz infrastruktury zakładu. Dzięki temu można analizować i uwzględniać czas przejścia pomiędzy obiektami, optymalizując miejsca pracy.
Hale produkcyjne są często skomplikowane i znajdują się w nich potencjalnie niebezpieczne miejsca. Karty mają możliwość wykrycia, że pracownik przebywa w niedozwolonym dla niego obszarze. Komunikat wyświetlany na karcie informuje o konieczności wycofania się z tego miejsca. W momencie wypadku istotna jest możliwość sprawdzenia lokalizacji poszkodowanego pracownika lub osób, które wzywają do niego pomoc. Inni pracownicy, korzystając z dłuższego przytrzymania przycisku karty, mogą uruchomić funkcję SOS i wezwać pomoc. Karta sama wykrywa upadki, a dzięki połączeniu z systemem - także omdlenia (brak ruchu). Karty i centralki umożliwiają monitorowanie warunków pracy w halach.
System TIMATE ma mechanizm umożliwiający liczenie na bieżąco liczby osób w obiektach. Możliwe jest śledzenie procesów ewakuacyjnych, w tym obliczanie liczby ludzi w obiektach i w punktach zbiórki. Ćwiczenia monitorowane przez system TIMATE przebiegają krócej i sprawniej, co zmniejsza ich koszty. Dodatkowo dostępne są raporty, między innymi szacujące osiągnięte tempo ewakuacji.
System TIMATE pozwala wesprzeć kierowników w rutynowych działaniach związanych z organizowaniem pracy i delegowaniem zadań. System dokonuje też automatycznej oceny pracowników danego kierownika i na tej podstawie ocenia, jak kierownik zarządza zespołem.
Przeczytaj więcej o TIMATE w publikacjach branżowych dostępnych w Internecie.
"Najważniejsze są dla nas realne dane o tym, jak działa firma, jak organizujemy pracę w zespołach, czy optymalnie wykorzystujemy zasoby i czas pracy. Tych danych dostarcza TIMATE."
Arkadiusz Jaworski,
wiceprezes Halsang Polska
Szef Utrzymania Ruchu o wdrożeniu TIMATE w firmie Halsang
Redakcja Szefa Utrzymania Ruchu zamieściła na swojej stronie informację o wdrożeniu systemu do zarządzania pracownikami i ich bezpieczeństwem w polskim oddziale szwedzkiej firmy Halsang.
Kryzys czy czas na inwestycje? O oszczędnościach, jakie daje wdrożenie TIMATE, pisze Production Manager
Nieefektywny pracownik to dla firmy duży koszt. Dlatego zarządzający muszą znaleźć złoty środek, który nie tylko pomoże obniżyć koszty, ale i skutecznie zoptymalizuje procesy zachodzące w organizacji. Okazuje się, że – paradoksalnie – to właśnie inwestycja w nowoczesne technologie jest sporą szansą na oszczędności i zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa.” Taką technologią pozwalającą firmie oszczędzać jest TIMATE.
Podziel firmę na strefy! Zyskasz bezpieczeństwo i kontrolę
W marcowym numerze miesięcznika “Automatyka” ukazał się artykuł o tym, jak TIMATE pomaga podzielić przedsiębiorstwo na strefy i jakie korzyści z tego wynikają.