Ile możesz zaoszczędzić dzięki TIMATE?
Ile Twoja firma zaoszczędzi dzięki TIMATE? Aby to sprawdzić, wystarczy skorzystać z naszego kalkulatora. Umożliwia on wyliczenie, ile czasu średnio poświęca pracownik firmy w ciągu miesiąca na nieefektywne działania. Kolejne strony naszego narzędzia prezentują czynności, na których wykonanie pracownicy tracą najwięcej czasu. W wyznaczonych miejscach proszę wprowadzić dane dotyczące swojej firmy. Pod uwagę bierzemy średnie dzienne straty minutowe generowane przez jednego pracownika. Wynik końcowy pokazuje, ile taki pracownik marnotrawi czasu w ciągu całego miesiąca.
Dlaczego warto?
Skąd to wiemy?
Na co pracownicy marnowali czas?
Na co pracownicy przeznaczali czas, w którym nie pracowali? Przede wszystkim na przerwy na papierosa, załatwianie prywatnych spraw poza terenem firmy, posiłki, wcześniejsze wyjścia do domu.
Dzięki TIMATE (nowoczesnemu systemowi do rejestracji czasu pracy i zarządzania personelem i jego bezpieczeństwem) udało się zaoszczędzić nawet 80% tego czasu.
Co istotne, TIMATE w swoim badaniu brał pod uwagę tylko czas, który pracownik powinien poświęcić na pracę. Z analiz wyłączone zostały przerwy przysługujące ustawowo zatrudnionym.
Oszczędzaj nie tylko na czasie!
Nasz kalkulator nie uwzględnia innych oszczędności osiąganych przez firmy po wdrożeniu systemu TIMATE, między innymi tych wypływających z podniesienia bezpieczeństwa pracowników oraz ze zmiany procesów. Te parametry nie są łatwo policzalne, jednak mogą w znaczący sposób, nawet kilkukrotnie, powiększyć oszczędzoną przez przedsiębiorstwo kwotę.
Korzyści z wdrożenia systemu TIMATE nie kończą się na oszczędnościach.
System rejestruje i monitoruje czas pracy i jego wykorzystanie przez pracowników, ale też dba o to, aby w firmie stosowane były przepisy BHP, informuje o niebezpiecznych zdarzeniach, upadkach, wypadkach, wzywa pomoc, gdy jest ona potrzebna. Wspiera w ewakuacji. Eliminuje nieprawidłowości i nadużycia wynikające np. z jednoczesnego noszenia dwóch kart przez pracownika. I w końcu - pomaga w pracy zdalnej, pozwala na sprawną komunikację między zarządzającym a zatrudnionym, przypomina użytkownikowi o urlopie, przysługujących przerwach czy o tym, aby założył kask i zdezynfekował ręce.
To, które z powyższych funkcji zostaną wdrożone w firmie, zależy tylko od jej potrzeb. A te najłatwiej określić podczas bezpośredniego spotkania lub rozmowy.