Automatyczne sprawdzanie obecności, cyfrowy identyfikator, platforma przekazywania informacji, elektroniczny dzienniczek oraz chroniący uczniów przycisk SOS. To nowe możliwości systemu TIMATE, który został dostosowany do potrzeb szkół. Przygotowane przez TIMATE i Euvic IT rozwiązanie pomoże oświacie w cyfrowej transformacji oraz wesprze szkoły w walce z koronawirusem.
Polska szkoła staje dziś na progu cyfrowej transformacji. W marcu 2019 roku przedstawiciele NASK (Naukowa i Komputerowa Sieć Akademicka) oraz SMWI (Stowarzyszenie Miasta w Internecie) podpisali w Tarnowie deklarację działań na rzecz rozwoju szkoły przygotowującej się do wyzwań XXI wieku, oferującej cyfrowe środowisko nauczania.
Zwrot w kierunku rozwiązań technologicznych wspierających edukację jest szczególnie ważny w momencie, w którym szkoły muszą dostosować się do nowych warunków nauczania wymuszonych pandemią koronawirusa.
Firma TIMATE – twórca systemu do zarządzania personelem i jego bezpieczeństwem – na początku pandemii wprowadziła do swojego rozwiązania funkcjonalności pomagające w walce z zagrożeniem. Szybko okazało się, że można wykorzystać je – podobnie jak cały system – także w szkołach.
– System TIMATE powstał z myślą przede wszystkim o przemyśle i tam był do dziś wdrażany. Rynek sam jednak dostrzegł, że potencjał tego rozwiązania jest znacznie większy. Dostaliśmy zapytanie z Portugalii, czy nie moglibyśmy dostosować naszego narzędzia do potrzeb szkoły. Zrobiliśmy to – tłumaczy Sebastian Młodziński, CEO TIMATE. – Czy to w firmie, czy w placówce edukacyjnej system dba głównie o bezpieczeństwo, a to – zwłaszcza w obecnym, trudnym czasie związanym z COVID-19 – jest priorytetem zarządzających.
Rozwiązanie dla szkół z jednej strony zawiera w sobie funkcje cyfrowego identyfikatora uczniów i nauczycieli, dzienniczka, planu lekcji czy karty bibliotecznej. Z drugiej natomiast, dba o bezpieczeństwo uczniów, dając im przycisk SOS, którym mogą wezwać pomoc w momencie wypadku, niebezpiecznego zdarzenia czy w przypadku nękania, pomagając w ewakuacji, alarmując o upadkach czy przypominając o konieczności dezynfekcji rąk.
– Powrót do szkół po wakacjach będzie wyjątkowo trudny. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie będą musieli prawdopodobnie przywyknąć do pracy w zupełnie innych warunkach. Należy spodziewać się, że wprowadzony zostanie reżim sanitarny. Nasz system pozwala funkcjonować zgodnie z nim. Dzięki karcie można zmierzyć zdalnie temperaturę jej użytkownika, ustalić, czy w jednym miejscu nie gromadzi się zbyt dużo osób, a także zidentyfikować, z kim miała kontakt osoba zakażona – mówi Sebastian Młodziński.
Co ważne – karta nie zbiera danych biometrycznych uczniów i nauczycieli. Poza terenem szkoły przestaje też wyświetlać zdjęcie oraz imię i nazwisko użytkownika. W odróżnieniu od smartfonów nie ma w sobie żadnych gier, serwisów społecznościowych i aplikacji rozpraszających uczniów, a pozwala być z nimi w kontakcie oraz ustalić ich lokalizację.
– Uczniowie często tłumaczą, że muszą mieć przy sobie telefony, aby ich opiekunowie wiedzieli, gdzie są i czy wszystko jest z nimi w porządku. Nasz system daje takie same, a nawet znacznie większe możliwości. Jednocześnie chroni przez dekoncentracją, a karta ma kilkaset razy mniejsze promieniowanie niż komórka – dodaje Sebastian Młodziński z TIMATE.
Nad dostosowaniem systemu do potrzeb szkół TIMATE współpracował z firmą Euvic IT, mającą wieloletnie doświadczenie w realizacji złożonych projektów IT.
– Od razu dostrzegliśmy potencjał rozwiązania TIMATE. Każdego dnia pomagamy naszym klientom w zrozumieniu krytyczności procesów IT oraz w poprawie ich efektywności. Znamy potrzeby przedsiębiorstw i instytucji w zakresie IT, dlatego jesteśmy w stanie, na bazie ich analizy, proponować najlepsze, odpowiadające im rozwiązania – mówi Bartłomiej Łatka, dyrektor sprzedaży w Euvic IT. – W przypadku TIMATE zwróciliśmy szczególną uwagę na wielojęzyczność narzędzia, jego bezpieczeństwo, a także prostotę w użytkowaniu i zarządzaniu. To bardzo ważne dla takich klientów jak placówki edukacyjne.
Rozwiązanie TIMATE może zostać zintegrowane z funkcjonującymi już w szkołach narzędziami, takimi jak Librus czy Vulcan, oraz uzupełniane o inne funkcjonalności, między innymi opcję logowania dla klas 1-3.
System jest już dostępny i gotowy do wdrożeń.