Pracownicy na home office, zamknięte restauracje i szkoły. Wydawałoby się, że w takich warunkach branża nieruchomości komercyjnych nie ma szans na rozwój. Badania pokazują jednak, że biurowców i powierzchni magazynowych w Polsce przybywa. Zmienia się jednak sposób korzystania z nich. Właściciele, dzierżawcy i zarządzający muszą przede wszystkim dostosować się do wytycznych reżimu sanitarnego i zadbać o bezpieczeństwo pracowników i gości. W tym pomoże system TIMATE.
Według CBRE w Polsce buduje się obecnie 96 nowoczesnych biurowców o łącznej powierzchni ponad 1,6 mln m kw. Jeszcze w tym roku do użytku oddanych zostanie 41 z nich. Rozwija się też branża e-commerce, a wraz z nią rośnie zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe. W pierwszej połowie 2020 r. wynajem takich powierzchni przekroczył dotychczasowe rekordy, osiągając niemal 2,43 mln m kw. To o 25 proc. więcej niż w tym samym okresie 2019 roku, podaje CBRE w raporcie “Rynek powierzchni magazynowych w Polsce”. Choć rynek real estate ma się nieźle, wynajmujący i właściciele nieruchomości muszą podjąć dodatkowe działania, by użytkowanie powierzchni było bezpieczne.
Jak zachować bezpieczeństwo w biurowcach i magazynach?
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało dla przedsiębiorców szereg wskazówek dotyczących organizacji pracy biurowej. Ich celem jest między innymi zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, minimalizowanie ryzyka zakażenia, a także ograniczenie liczby kontaktów w tym samym czasie i na tej samej przestrzeni.
Jak w praktyce dostosować biura i magazyny do nowych warunków? Przede wszystkim należy zapewnić pracownikom i gościom środki ochronne (maseczki, płyn dezynfekujący), zadbać o zachowanie odległości między współpracownikami, przygotować więcej przestrzeni wspólnych – aby w kuchniach czy pokojach relaksacyjnych nie gromadziło się zbyt wiele osób w jednym momencie. Ważne jest także zorganizowanie jednokierunkowych ciągów komunikacyjnych i – w miarę możliwości – wprowadzenie systemów bezdotykowego otwierania drzwi.
W tym wszystkim pomoże system TIMATE.
Komunikaty i sygnały dźwiękowe
Sama karta TIMATE daje możliwości, które można wykorzystać w biurowcach czy magazynach. Przede wszystkim pozwala wyświetlić dowolny komunikat oraz nadać sygnał dźwiękowy. Może więc przypomnieć o konieczności dezynfekcji rąk czy opuszczenia pomieszczenia, w którym w danym momencie znajduje się zbyt dużo osób. Karta zadba też o to, aby jej właściciel trzymał odpowiedni dystans od swoich współpracowników.
Funkcja lokalizacji
System dzięki funkcji lokalizacji jest w stanie zidentyfikować, gdzie gromadzą się pracownicy i goście nieruchomości. Może wskazać, którymi ciągami komunikacyjnymi poruszają się najczęściej oraz w jaki sposób się przemieszczają. Na podstawie takich danych można natomiast wytyczyć dodatkowe pomieszczenia socjalne, miejsca, w których należy umieścić płyny dezynfekujące, czy jednokierunkowe ścieżki pozwalające na bezpieczne poruszanie się między pokojami czy piętrami.
Bezdotykowe otwieranie drzwi
TIMATE umożliwia oczywiście bezdotykowe otwieranie drzwi do pomieszczeń. Co ważne – otwiera te drzwi tylko osobom uprawnionym, zatem minimalizuje możliwość spotykania się wielu osób w jednym biurze. Firma wynajmująca przestrzeń w biurowcu zyskuje pewność, że do zajmowanych przez nią pokojów wejdą tylko jej pracownicy. To podnosi bezpieczeństwo ludzi i informacji.
Jeżeli tego typu system już istnieje w firmie, TIMATE z łatwością może przejąć jego funkcje, żeby nie duplikować niepotrzebnie kart.
SOS, czyli pomoc na wyciągnięcie ręki
Karty TIMATE wyposażone są w przyciski SOS. Dzięki nim pracownik, który poczuje się źle czy zasłabnie np. z powodu gorączki, może natychmiast wezwać pomoc. Jeśli okaże się chory, pracodawcy łatwo będzie wytypować osoby, które miały kontakt z takim pracownikiem i które tym samym powinny przejść kwarantannę.
Wsparcie pracy zdalnej
Karta może służyć jako narzędzie potwierdzające wykonywanie obowiązków także poza firmą – na home office czy np. w delegacji. Pracownik korzysta z listy zadań dostępnych na smartfonie i wybiera te, które będzie realizował. Zbliżając kartę do telefonu i korzystając z technologii NFC, potwierdza rozpoczęcie zadania oraz jego zakończenie. TIMATE rejestruje czas poświęcony na wykonanie polecenia, o ile pracownik ma na sobie założoną kartę. W momencie zbliżenia jej do telefonu rejestrowana jest lokalizacja pracy w oparciu o odczyt GPS z telefonu.
Karta pozwala na stały i szybki kontakt pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, podgląd i monitorowanie harmonogramu zadań, a także na przesyłanie informacji o przysługującej przerwie.
Zmiany – także technologiczne, których dokonają teraz zarządzający komercyjnymi nieruchomościami, będą procentowały. Zapewnią bezpieczeństwo i sprawią, że branża real estate będzie przygotowana na podobne sytuacje w przyszłości.